مشاهیر شهر

57419992
3262434
عبداله موحد کشتی گیر آزاد
عبدالله موحد متولد ۲۹ اسفند ۱۳۱۸ در شهرستان بابلسرکشتی‌گیر بازنشسته کشتی آزاد میان‌وزن اهل ایران است. وی با ۶ مدال طلای جهان و المپیک در جایگاه دوم فهرست مشاهیر کشتی ایران بعد از حمید سوریان و جایگاه یازدهم تالار مشاهیر فیلا برای قهرمانان کشتی آزاد در سده بیستم قرار دارد. اوج فعالیت ورزشی موحد در سال ۱۹۶۸ و در المپیک مکزیکو سیتی بود که یک مدال طلا برای ایران به‌دست‌آورد. اما به دلیل آسیب شانه از تکرار این موفقیت در المپیک ۱۹۷۲ بازماند. او کمی بعد به آمریکا رفت اما حاضر نشد به مربی‌گری برای ورزشکاران آن کشور بپردازد چرا که غرورش اجازه نمیداد تا فنونی را به شاگردان (آمریکایی) آموزش ‌دهد که علیه کشتی‌گیران ایرانی استفاده کنند.
download
رمضانعلی تیموری وزنه بردار
رمضان‌علی تیموری وزنه‌بردار ایرانی دستهٔ فوق سنگین بود. وی با رکورد ۴۳۰ کیلوگرم رکورددار دستهٔ +۱۰۵ کیلوگرم ایران و آسیا بود و اولین ایرانی بود که رکورد مجموع بیش از ۴۰۰ کیلو را به‌جا گذاشت. تیموری محبوب‌ترین ورزش‌کار ایران در نیمهٔ اول دههٔ ۱۳۶۰ و ستارهٔ وزنه‌برداری ایران از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۴ بود. در آن دوران ورزش‌کاران ایرانی به ندرت در مسابقات قهرمانی جهان و دیگر تورنمنت‌های درجه اول ورزشی شرکت می‌کردند. با این حال تیموری چندین مدال طلای قهرمانی آسیا و یک مدال طلای ارتش‌های جهان را بدست آورده بود. تیموری در سال ۱۳۶۵ در مسابقات بین‌المللی بلغارستان مدال طلا گرفت، در حالی‌که ۲۵ کیلو زیر رکوردش وزنه زده بود. ولی چند روز بعد آزمایش دوپینگش مثبت اعلام شد. واکنش هواداران او به این موضوع جالب بود؛ وقتی برای اولین بار مقاله‌ای انتقادی در مورد تیموری با امضای «یقنعلی بقال» در کیهان ورزشی منتشر شد، عده‌ای خانهٔ هنریک تمرز مفسر وزنه‌برداری کیهان ورزشی رابه آتش کشیدند. خود تیموری هم هیچ‌گاه اتهام دوپینگ را نپذیرفت. علی رغم این شهرت و محبوبیت، تیموری در تمام دوران ورزش و پس از ورزش خود مورد بی‌توجهی مطلق مسئولان بود. حتی وقتی در دی‌ماه ۱۳۸۸ پس از سال‌ها بیماری بر اثر ایست قلبی درگذشت، هیچ‌یک از رسانه‌ها عکسی از وی نداشتند و ذیل خبر درگذشت او تصاویری چون شمع سیاه، روبان مشکی و هالتر وزنه‌برداری درج کردند.
khosravi
جمشید خسروی نجات غریق
پیشکسوت شنا و اسطوره نجات غریق جهان اولین مدرس ورزش‌های آبی آسیا-مدال نقره مسابقات جهانی نجات غریق وارنا بلغارستان ۱۹۹۰
01296467
بهادر مولائی وزنه بردار
بهادر مولایی (زاده ۱ فروردین ۱۳۷۱ در بابلسر) وزنه‌بردار اهل ایران است که در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ مدال نقره را به دست آورده‌است.وی دارنده ۲ مدال طلا و نقره جوانان جهان در روز پایانی رقابت‌های فینال لیگ وزنه برداری، با مهار وزنه ۲۴۶ کیلوگرم در حرکت دو ضرب، رکورد جوانان جهان را جابجا کرد.مولایی که در حرکت یک ضرب وزنه ۱۸۰ کیلویی را بالای سر برده بود، در دوضرب پس از مسجل شدن صدرنشینی خود و قهرمانی ملی حفاری، برای حرکت سوم خود وزنه ۲۴۶ کیلویی را درخواست کرد و با مهار آن موفق شد به طور غیر رسمی به میزان یک کیلوگرم رکورد جوانان جهان را ارتقا بخشد. رکورد دو ضرب جوانان ایران، آسیا و جهان در حرکت دوضرب دسته فوق سنگین در اختیار سعید علی حسینی قرار دارد. علی حسینی در رقابت های جوانان آسیا سال ۲۰۰۸ با مهار وزنه های ۲۰۶ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۴۵ کیلوگرم در دوضرب هر سه رکورد جهان را به نام خود به ثبت رساند.مولایی با مهار وزنه ۲۴۶ کیلوگرم، در مجموع نیز برای نخستین بار به حدنصاب ۴۲۶ کیلوگرم رسید تا در ۲۰ سالگی نوید یک قهرمان سنگین وزن دیگر را برای تیم ملی وزنه برداری کشورمان بدهد.
images
منوچهر برومند وزنه بردار
منوچهر برومند متولد ۶ فروردین ۱۳۱۳ قهرمان سابق و وزنه‌بردار بازنشسته ایرانیست که در بازی‌های آسیایی برای ایران مدال طلا کسب کرد. منوچهر برومند سال‌ها پیش عنوان قوی‌ترین مرد وزنه‌برداری آسیا رادر اختیار داشت و نخستین وزنه‌بردار این قاره بود که در مجموع از مرز ۵۰۰ کیلوگرم، عبور کرد. وی همچنین رئیس اسبق فدراسیون وزنه‌برداری ایران بود. برومند در آخرین روز فصل پاییز ۱۳۹۶، صبح پنجشنبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ در ۸۳ سالگی درگذشت.
Picture 002
دبیر اعظم حسنا شهردار
دبیر اعظم حسنا نخستین شهردار زن ایران که در دهه چهل در شهرستان بابلسر(استان مازندران) شهردار بود.